Montowane w zlewozmywakach młynki cieszą się rosnącą popularnością. Jeszcze do niedawna widywane głównie w zagranicznych filmach, dziś coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Wiele osób zastanawia się więc, czy młynek do zlewu będzie odpowiednim wyborem w ich kuchni. Co należy wiedzieć o tych urządzeniach i jak znaleźć odpowiednie dla siebie?
Na czym polega działanie młynka do zlewu?
Młynek do rozdrabniania odpadów to urządzenie montowane poniżej odpływu w zlewie. Wpadają do niego biodegradowalne odpadki i resztki pożywienia, które gromadzą się w naczyniach. Podczas mycia nie trzeba wyrzucać pozostawionego jedzenia do śmieci. Zarówno okruchy, pozostałości warzyw, jak i drobne kostki mogą zostać zmielone w młynku. Wszystko, co się do niego dostaje ulega rozdrobnieniu. Cząstki odpadów są zwykle mniejsze niż 2 mm. Woda wraz z drobinkami jest dalej usuwana poprzez rury kanalizacyjne. Dzięki zmieleniu resztek żywności nie występuje ryzyko zapchania odpływu.
Jakie są korzyści używania młynka do odpadów?
Wśród głównych zalet korzystania z takich urządzeń wymienia się zmniejszenie produkcji odpadów. Organiczne resztki przestają być bowiem częścią wyrzucanych śmieci. Konieczne przestaje być stosowanie kosza na biodegradowalne odpady, który często okazuje się źródłem nieprzyjemnych zapachów i miejscem namnażania się bakterii. Samo mycie naczyń jest również mniej kłopotliwe.
Jak wybrać odpowiedni młynek?
Odpowiednio dobrany młynek do zlewu będzie ułatwiał domowe życie przez długi czas (w takim młynek można się zaopatrzyć m.in. na https://www.gastropuls.pl/rozdrabniacze-odpadow). Należy jednak dopasować go do indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa. Aspekty, na które powinno się zwrócić uwagę to przede wszystkim:
- moc młynka
- pojemność komory
- poziom głośności podczas pracy.
Zarówno siła, z jaką urządzenie będzie mieliło odpady, jak i jego pojemność powinny być dostosowane do tego, ile osób liczy dana rodzina i jak wiele się w niej gotuje. Od tych parametrów zależy bowiem, jak dużo resztek można zmielić w krótkim czasie. Zaleca się zwrócić też uwagę na ilość oferowanych przez dany produkt stopni rozdrabniania. W przypadku jednego stopnia rozdrabniania do młynka można wrzucać ograniczoną ilość rodzajów odpadków. W domach, w których gotuje się dużo i chce się zupełnie zrezygnować z koszy na biodegradowalne śmieci należy postawić na mocniejsze urządzenia.
Dostępne młynki pasują do większości zlewów. Przed zakupem warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi montażu konkretnego modelu. Odpowiednio dobrany młynek do zlewu pomoże zadbać o ekologię i porządek w kuchni.