Szklanka kufel do piwa to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny atrybut każdego piwosza. Pękate, grube szkło, a w środku zwykle jasny międzynarodowy lager to obrazek najczęściej widywany w reklamach i na różnego rodzaju festynach. Świat piwa jest jednak nieco bardziej skomplikowany. Rewolucja piwna zwiększyła świadomość konsumentów odnośnie styli piwnych i zmieniła się też kultura picia piwa. Teraz coraz częściej goście oczekują lepszego sposobu serwowania piwa, za czym kryje się między innymi serwowanie danego stylu piwnego w przeznaczonym do niego szkle.

Jakie szkło do piwa wybrać?

To styl piwny, a inaczej rzecz ujmując, rodzaj piwa decyduje do jakiego szkła powinien zostać wlany trunek. Jasne lagery, koźlaki czy portery można nalać do szklanki lub do kufla. Są takie style, które jednak warto wlać do dedykowanego do nich szkła, by uwypuklić cechy charakterystyczne danego piwa. Pokal do piwa to charakterystyczny rodzaj szkła na nóżce ze zwężeniem, którego rolą jest utrzymanie piany i wydobycie aromatu piwa. Podobnie jest ze szklanką typu weizen przeznaczoną do piw pszenicznych będących jednymi z popularniejszych serwowanych stylów w restauracjach i pubach.

Rewolucja w piwie i szkle

W ciągu ostatnich kilku lub kilkunastu lat niesamowicie wzrosła świadomość konsumentów piwa. Nie tylko zaczęli oni pić różne style i trochę osłabili spożycie jasnego międzynarodowego lagera, ale również zaczęli oczekiwać coraz lepszego serwowania swoich ulubionych napojów, do których piwo niewątpliwie należy. W barach i restauracjach można spotkać niezliczone ilości szkieł, jak np. sniftery, pinty, teku i wiele innych, które mogą spowodować zupełnie nowe doznania jeśli chodzi o picie piw.