Ludzkość od zarania dziejów wykorzystuje prozdrowotne właściwości roślin. Z pewnością rozwój współczesnej medycyny nie byłby możliwy bez wcześniejszego naśladowania świata roślin. Jedną z najciekawszych przedstawicielek flory jest pospolicie występująca brzoza. Jakie ma ona właściwości?

Absorpcja smogu

Jedną z najciekawszych właściwości liści brzozy jest zdolność do absorpcji zawieszonych w powietrzu zanieczyszczeń. Jak wykazały badania przeprowadzone przez Instytut Badawczy Bioforsk liście brzozy charakteryzują się świetnymi właściwościami pochłaniającym pyły PM 10 oraz pyły PM 20.

Oczywiście liście brzozy wypadły nieco gorzej niż drzewa iglaste, aczkolwiek wciąż stanowią świetny sposób na ograniczenie smogu w polskich miastach. Jeżeli więc zastanawiamy się, jak poprawić jakość powietrza wokół własnego domu warto obsadzić ogród pięknymi brzozami. Jakie są inne właściwości tej rośliny?

Właściwości prozdrowotne

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sok brzozy ma wspaniałe właściwości prozdrowotne. Niemniej jednak w celach leczniczych można również wykorzystywać liście brzozy. Napary przygotowane z liści tej roślina mogą się doskonale sprawdzić jako środek na zrzucenie kilogramów. Liście działają jak zioła na odchudzanie.

Jak wykazały badania liście tej niezwykłej rośliny wpływają na przemianę materii, przyczyniają się do poprawy funkcjonowania wątroby oraz nerek oraz działają zarówno przeciwbakteryjnie, jak i przeciwzapalnie. Wszystko to sprawia, że stosują te liście nie tylko zrzucimy kilogramy ale również zadbamy o organizm.